Profesjonalne rolnictwo wymaga odpowiedniego przygotowania do pracy – również w odniesieniu do rozpoznania warunków gruntowych. Laboratoryjne badania gleb nie są jedynie dodatkiem, a konieczną podstawą, dzięki której istnieje możliwość planowanie późniejszego zagospodarowania posiadanych ziem. Ważne jest, aby takie rozpoznanie prowadzone było przez specjalistów doświadczonych w branży. W naszym laboratorium zajmujemy się m.in. przeprowadzaniem kompleksowych badań gleby – wykonujemy analizy fizykochemiczne w zakresie takich parametrów jak:
- skład granulometryczny,
- pH,
- zawartość przyswajalnego fosforu lub metali (m.in. bor, molibden, potas, żelazo, miedź, magnez, mangan), metali ciężkich, azotu ogólnego, amonowego itd.
Profesjonalne laboratorium – badania gleby o szerokim zastosowaniu praktycznym
Wykonując szereg badań gleb każdego roku, mogliśmy poznać główne powody, dla których takie działania diagnostyczne mogą okazać się niezbędne. W niektórych dziedzinach gospodarki nie da się bez nich planować kolejnych działań, a także liczyć na pojawienie się zysków, np. za sprawą optymalnej wielkości plonów. Dla sektora takiego jak rolnictwo jakość ziemi ma kluczowe znaczenie. Warto zgłosić się do naszego profesjonalnego ośrodka na badania gleb i poznać lepiej właściwości wykorzystywanego pod uprawy gruntu. To rutynowa kontrola, odbywająca się na miejscu w naszym profesjonalnym laboratorium. Badania gleby zawsze przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów. Ich wyniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Badanie składu oraz kwasowości gleby jest potrzebne m.in. do oszacowania dawek nawozu niezbędnego dla prawidłowego wzrostu roślin uprawnych.
Ustalenie klasy ziemi rolniczej dzięki laboratoryjnym badaniom gleb
Szczegółowe określenie wymagań uprawowych na drodze badania gleb to tylko jeden z rodzajów zastosowań takiego postępowania. Osoby uprawiające rośliny doceniają również inne możliwości wiążące się z kontrolą gruntu. Niezwykle ważne dla rolników jest również ustalenie klasy ziemi – w naszym laboratorium próbki gleby są badane kompleksowo z podzieleniem na kategorie – dzięki temu można upewnić się, jakiej klasy ziemię planuje się kupić lub wydzierżawić. Laboratoryjne badania ziem mogą być zatem podstawą do dokonania transakcji lub też wręcz przeciwnie – do jej zaniechania.
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy laboratorium badania gleby? Przede wszystkim ze względu na przystosowanie do realizowania zleceń klientów. Zawsze zachowujemy pełną fachowość, jednocześnie wykorzystując rozległą wiedzę i szerokie doświadczenie. Takie podejście pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. Jednak to nie koniec – istotne jest również techniczne przygotowanie do badania gruntu. Nasza stacja badania gleby posiada własny sprzęt do uzyskiwania próbek. Pobieramy je zgodnie z normą (PN-R-04031:1997 – metoda akredytowana) bądź wg wytycznych zawartych w odpowiednich rozporządzeniach. Badanie próbek gleby pod kątem odczynu pH odbywa się w standaryzowanym laboratorium, z wykorzystaniem precyzyjnych form pomiaru. Możemy zapewnić, że zachowujemy pełen profesjonalizm. Metody badania próbek gleby, które stosujemy np. w celu analizy granulometrycznej, to standardowe praktyki laboratoryjne, takie jak rozkład sedymentacyjny bądź sitowy. W profesjonalnym laboratorium badania gleby działamy zgodnie z przyjętymi normami oraz stosując się do zaleceń. Jednocześnie stawiamy na skuteczne praktyki, pozwalające na uzyskanie czytelnych wyników analiz.
Skuteczne badanie gleby – cennik
Każde badanie gleb może wyglądać nieco inaczej. Dzieje się tak, ponieważ stosujemy różne metody. Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii przez klientów jest to, ile będzie kosztować badanie gleby. Cennik w odniesieniu do tego typu analiz nie ma zastosowania, gdyż w każdym z przypadków proces ten wygląda nieco inaczej.
Naszą główną zasadę, którą kierujemy się w pracy, stanowi indywidualne podejście do klienta. Dlatego koszt badania gleby jest adekwatny do zamówionego zestawu analizowanych komponentów.
Laboratoryjne badania gleb – dlaczego tak istotne jest badanie kwasowości gleby?
Badanie pH ziemi jest jednym z podstawowych wskaźników, pozwalających ocenić zdolność podłoża do odżywienia poszczególnych gatunków roślin – czasem zbyt wysokie lub zbyt niskie wartości potrafią znacząco wpłynąć na jakość plonów rolnych.
Aby ocenić, czy dany grunt nadaje się na uprawę konkretnego gatunku bądź odmiany, należy wykonać badanie ziemi – pH jest parametrem, który określa, czy kontrolowana próbka ma odczyn bardziej kwasowy, czy zasadowy. Badanie kwasowości gleby jest również wskaźnikiem pokazującym czy wzrost roślin ozdobnych będzie prawidłowy. Z tego powodu badanie pH gleby jest również przydatne dla ogrodników lub dla klienta indywidualnego do oceny podłoża ogrodniczego bądź przy zakładaniu szkółek przez leśników – w celu doboru odpowiednich gatunków drzew.
Badanie pozwala ustalić poziom odczynu pH gleby – odczytuje się go za pomocą skali punktowej, w której najniższa wartość wynosi jeden, najwyższa zaś czternaście. Poszczególne gatunki roślin wymagają odpowiedniej kwasowości gruntu, dlatego tak istotne jest wykonanie badań gleby. W ramach laboratoryjnych badań gleb potrafimy z dużą dokładnością podać odczyn analizowanej ziemi. Przykładowo żurawina i borówki amerykańskie potrzebują ziemi bardzo kwaśnej, dlatego wartość jej pH nie powinna przekraczać 4,5. Z kolei rośliny, takie jak wiśnia, morela, brzoskwinia czy czereśnia wolą gleby obojętne, dla których poziom pH wynosi od 6,6 do 7,2 punktów.
Badanie ziemi pod oczyszczalnię
Zajmujemy się nie tylko analizą ziemi służącej pod uprawę roślin. W naszym laboratorium możliwe jest również wykonanie badania gruntu pod oczyszczalnię, co pozwala trafnie ocenić, czy warto realizować tego typu inwestycję na danym terenie. Dzięki temu można się dowiedzieć, jaka jest przepuszczalność ziemi w określonym miejscu, co ma bezpośredni wpływ na decyzję o budowie oraz jej koszt. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w oczyszczalnię – zleć nam badanie gruntu. Dowiemy się, czy dany teren jest odpowiedni pod tego typu konstrukcję.
Profesjonalna stacja badania gleby
Jeśli nie wiesz gdzie zrobić badania gleby – zwróć się do nas! Szybko i precyzyjnie określimy kwasowość gleby, a także jej skład granulometryczny czy zawartość przyswajalnego fosforu bądź metali. Cechuje nas profesjonalizm w każdym calu – niezwykle szczegółowo analizujemy próbki, by dostarczyć klientom precyzyjne wyniki. Korzystamy z wielu fachowych metod, a ponadto koszt badania gleby w naszym laboratorium jest wyjątkowo niski, dlatego nie czekaj i postaw na świadczących usługi najwyższej jakości profesjonalistów.
Nasza stacja wykonuje badania gleb w celu:
- wykonania oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz. U. z 2016 r., poz. 1395),
- określenia zasobności gleb w mikro- i makroelementy,
- doboru jakościowego i ilościowego odpowiednich nawozów sztucznych,
- określenia dawek nawozów naturalnych (gnojowica, pomiot kurzy), w szczególności dla gleb zakwalifikowanych do obszarów szczególnie narażonych – tzw. OSN (zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej, Dyrektywy Azotanowej WE 91/676/EEC oraz Rozporządzenia WE nr 1774/2002),
- określenia możliwości zagospodarowania osadów ściekowych na badanych glebach wraz z określeniem dawki tych osadów, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 257),
- rozwiązania wszelkich problemów związanych z gospodarką rolną itd.